دوره 20، شماره 4 - ( 1-1401 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 272-255 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Samami E, Shahhosseini Z, Elyasi F. The effects of psychological interventions on menopausal hot flashes: A systematic review. IJRM. 2022; 20 (4) :255-272
URL: http://ijrm.ssu.ac.ir/article-1-1830-fa.html
تأثیر مداخلات روانشناختی بر گرگرفتگی ناشی از یائسگی: مروری سیستماتیک. International Journal of Reproductive BioMedicine. 1401; 20 (4) :272-255

URL: http://ijrm.ssu.ac.ir/article-1-1830-fa.html


چکیده:   (459 مشاهده)
مقدمه: یائسگی پدیده­ای فیزیولوژیک می­باشد که با علائم جسمانی و روانشناختی متعددی مانند گرگرفتگی که شیوع آن بین 80-20% گزارش شده، همراه است. مداخلات درمانی دارویی و غیردارویی مختلفی جهت کاهش این علامت شایع یائسگی انجام شده است.
هدف: مطالعه مروری حاضر با هدف بررسی تأثیر مداخلات روانشناختی بر گرگرفتگی ناشی از یائسگی صورت پذیرفته است.
مواد و روش­ ها: مطالعه مروری سیستماتیک حاضر با جستجوی جامع در پایگاه­هایGoogle Scholar, Scopus, PubMed, Web of Science, Science Direct, Cochrane Library, Scientific Information Database و با استفاده از استراتژی بولی و کلید واژه­هایMenopause, Hot flash, Psychological Intervention, Vasomotor Symptoms صورت پذیرفت. در مجموع 20847 مقاله از سال­های 2000 تا 2019 به دست آمد. پس از حذف مقالات تکراری و غیر­مرتبط، در نهایت کیفیت 19 مطالعه کارآزمایی بالینی تجربی و نیمه تجربی با استفاده از مقیاس Cochrane Collaboration toll مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج: مداخلات انجام شده در مطالعات بر گرگرفتگی ناشی از یائسگی شامل درمان شناختی- رفتاری، ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس، هیپنوتیزم و تکنیک­های آرام سازی می­باشد. بررسی نتایج مطالعات نشان داده است که به جز 4 مطالعه، باقی مطالعات سبب بهبود گرگرفتگی در زنان یائسه شده است.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج مطالعه مروری سیستماتیک حاضر، مداخلات روانشناختی و به ویژه درمان شناختی- رفتاری و تکنیک­های آرام­سازی به طور بالقوه بر علائم وازوموتور و گرگرفتگی در زنان یائسه مؤثر است. اگرچه کیفیت مطالعات منتشر شده در این زمینه گاهی اوقات مورد تردید است.
واژه‌های کلیدی: یائسگی، گرگرفتگی، روان درمانی.
نوع مطالعه: Review article |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به International Journal of Reproductive BioMedicine می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | International Journal of Reproductive BioMedicine

Designed & Developed by : Yektaweb